STRATEGICZNA TERAPIA PAR
Strategiczna Terapia Par i Małżeństw jest formą psychoterapeutycznej pomocy parom próbującym poprawić swoje relacje. Opiera się na spotkaniach, w których uczestniczą obydwoje małżonkowie (partnerzy). Terapia może być ukierunkowana na polepszenie jakości wzajemnych relacji, poszukiwanie łatwiejszych i skuteczniejszych sposobów rozwiązywania problemów, ułatwienie komunikacji i zrozumienia siebie nawzajem, rozładowanie konfliktu, poszukiwanie wyjścia i spożytkowania kryzysu w związku, rozpoznanie wzajemnych potrzeb, zapobieganie pogłębianiu się lub powstaniu trudności w związku, zwiększenia satysfakcji z wzajemnych relacji. Terapeuta może wspierać partnerów w tworzeniu możliwie najlepszego związku, towarzyszyć im w podejmowaniu decyzji dotyczącej dalszych losów, łącznie z decyzją o zakończeniu związku.
Pierwsze 1 – 3 spotkań służą zawiązaniu kontraktu terapeutycznego tj. celu spotkań, zebraniu oczekiwań partnerów oraz ustaleniu formalnych zasad kontaktu.
Spotkania trwają 55 min– 120zł.
Efektywność terapii jest zależna od zaangażowana obojga partnerów w uczestnictwo w terapii, gotowość uczciwej postawy do ustalania kierunku i wprowadzania zmian.
STRATEGICZNA TERAPIA RODZIN
Strategiczna Terapia Rodzin czasem nazywana jest terapią krótkoterminową, nastawioną na rozwiązanie problemów. W centrum zainteresowań terapeutów strategicznych znajdują się interakcje między członkami rodziny, sekwencje zachowań podtrzymujące problem oraz funkcjonalność objawów. Rodzina rozpatrywana jest, jako system działający na rzecz stabilności, ale zdolny do rozwoju. Do terapii najczęściej trafiają rodziny, w których któreś z dzieci sprawia kłopoty, prezentuje niepokojące rodziców objawy, wobec których czują się bezradni nie wiedząc jak pomóc. Często powodem są konflikty w rodzinie, lub trudności w przechodzeniu do kolejnych faz rozwoju rodziny – np. kryzys pierwszego dziecka, okres dojrzewania dziecka, bądź odchodzenie dzieci z domu.
Terapia rodzin polega na jednoczesnej pracy z wszystkimi osobami tworzącymi rodzinę. Jednakże obecność dzieci nie jest konieczna na wszystkich sesjach. Nieodzowne zaś jest uczestnictwo obojga rodziców, o ile oboje żyją. Jeżeli któreś z rodziców nie żyje to na sesje zapraszany jest obecny partner, będący rodzicem zastępczym, lub inna osoba zaangażowana w wychowanie dzieci. Jeżeli oboje rodzice żyją, lecz rozstali się, zerwali kontakty, czy pozostają w konflikcie, to dla dobra dziecka – zwłaszcza przy wystąpieniu problemów czy niepokojących objawów – warto odłożyć na bok małżeńskie waśnie i jako rodzice współdziałać w terapii rodzin.
Terapię rozpoczyna konsultacja rodzinna (1 do 3 spotkań), która zakończona jest ustaleniem celu pracy oraz propozycją najbardziej adekwatnej formy pomocy psychologicznej dla rodziny. Długość spotkania zależna jest od ilości osób uczestniczącej w sesji i ustalana przy umawianiu. Sesja 55 minutowej – 120 zł.
KONSULTACJE ROZWODOWE
Konsultacje Rozwodowe przeznaczone dla par zdecydowanych rozstać się, przygotowujących się do rozwodu, w trakcie sprawy rozwodowej, lub takich, które są po rozwodzie a nadal są silnie związane nienawiścią, wzajemną niechęcią, złością utrudniającą np. współdziałanie w opiece nad wspólnymi dziećmi, ułożenie sobie życia z innym partnerem itp. Spotkania mają na celu minimalizację negatywnych konsekwencji rozstania, dla samych ex-małżonków ale przede wszystkim dla ich dzieci.
Konsultacje rozwodowe dają szansę na godne rozstanie się, domknięcie wszelkich wspólnych spraw, rozliczenie się w sensie emocjonalnym, zaakceptowanie nowej sytuacji, ułatwienie efektywnego współdziałania jako rodzice oraz uniknięcia w przyszłości błędów popełnionych w tej relacji.
Uczestnictwo w konsultacjach rozwodowych jest obustronnie dobrowolne. Strony są zobowiązane do niewykorzystywania informacji uzyskanych w czasie spotkań przeciwko sobie w sądzie. Konsultacje rozwodowe odbywają się tak często, jak jest to potrzebne.
Spotkanie trwa 55 min – 120zł.
Zapisy telefonicznie: Joanna Krysiak – tel. 0606 52 79 52
„Jeśli zmienisz sposób, w jaki patrzysz na rzeczy, rzeczy, na które patrzysz, zmienią się.”
Joe Vitale